Рентгенівські промені (РП) або радіація, є формою енергії, яка здатна проходити через тіло людини.
Рентгенівські промені - це форма електромагнітного випромінювання, подібна до видимого світла. Однак, на відміну від світла, РП промені мають вищу енергію і можуть проходити крізь більшість об'єктів, включаючи тіло людини. Медичні РП використовуються для створення зображень тканин і структур всередині тіла.
Атоми є основою всієї матерії, і атоми різних елементів зустрічаються в природі. Атоми складаються з ядра, що містить протони і нейтрони, оточені електронами на орбітах навколо ядра. Кількість протонів визначає елемент (кисень, водень тощо), а кількість нейтронів - ізотоп (водень-1, водень-2 тощо). Деякі ізотопи нестабільні і віддають енергію (тобто розпадаються), щоб стати більш стабільними. У цьому контексті нестабільний атом називають "радіоактивним", а енергію, яку він випромінює, - "радіацією". Коли випромінювання має достатньо енергії, щоб іонізувати інші атоми (тобто видаляти негативно заряджені частинки, які називаються "електронами") на своєму шляху, його називають "іонізуючим випромінюванням".
Типи іонізуючого випромінювання включають:1. альфа-, бета- і нейтронні частинки 2. гамма-промені 3. рентгенівське випромінювання.
На відміну від вищезазначених видів, НЕіонізуюче випромінювання має нижчу енергію, яка не здатна іонізувати інші атоми. Прикладами є радіохвилі, мікрохвилі та видиме світло.
Джерела іонізуючого випромінюванняДжерелами іонізуючого випромінювання є радіоактивні матеріали та пристрої, що генерують випромінювання.Радіоактивні матеріали можуть бути природними (наприклад, уран і радій, що містяться в землі) або створеними людиною в прискорювачі чи реакторі.Присторої, що генерують радіацію, наприклад, медичні рентгенівські апарати, виробляють іонізуюче випромінювання в електронному вигляді і припиняють випромінювання, коли їх вимикають. Обладнання, яке містить радіоактивні матеріали, наприклад, деяке промислове радіографічне обладнання, не можна вимикати, оскільки радіоактивне джерело випромінює іонізуюче випромінювання. Ці джерела повинні бути екрановані (тобто оточені матеріалом, який може блокувати випромінювання), щоб запобігти або зменшити радіаційне опромінення.
Джерело: https://www.osha.gov/ionizing-radiation
Що таке природній радіаційний фон?Ми постійно піддаємося впливу природних джерел радіації. У США, середньостатистична людина отримує ефективну дозу близько 3 мЗв на рік від природної радіації, яка включає космічне випромінювання з космосу. Ці природні "фонові дози" варіюються залежно від місця проживання.Люди, які живуть на великих висотах у США, наприклад, у Колорадо або Нью-Мексико, отримують приблизно на 1,5 мЗв більше на рік, ніж ті, хто живе біля рівня моря. Авіапереліт від узбережжя до узбережжя в обидва боки становить близько 0,03 мЗв через вплив космічного проміння. Найбільшим джерелом радіаційного фону є газ радон у наших будинках (близько 2 мЗв на рік). Як і у випадку з іншими джерелами фонового опромінення, кількість опромінення радоном сильно варіюється в залежності від місця проживання.Простіше кажучи, кількість радіації від одного рентгенівського знімка грудної клітки дорослої людини (0,1 мЗв) приблизно дорівнює 10 дням природного радіаційного фону, якому ми всі піддаємося в процесі нашого повсякденного життя.
Джерело: https://www.radiologyinfo.org/en/info/safety-xray