Серед органів черевної порожнини (ОБП) саме підшлункова залоза (ПЗ) є одним з найбільш важко доступних органів для візуалізації за допомогою УЗД, особливо у тучних пацієнтів та пацієнтів з підвищеним газоутворенням.⠀Рекомендовано проводити дослідження зранку натщесерце, а у пацієнтів, схильних до метеоризму, напередодні дослідження опорожнити кишківник та не вживати продукти, які підвищують газоутворення.⠀Якщо ПЗ все одно не вдається візуалізувати, під час дослідження запропонуйте випити пацієнту води через трубочку – цей простий прийом дозволить легше побачити орган за рахунок наповнення шлунку рідиною. Важливо пити саме через трубочку, адже це дозволяє ковтати менше повітря під час пиття.Значний метеоризм різко погіршує видимість та не дає можливості аналізувати УЗ-картину, отже підготовка важлива.⠀У гострих клінічних ситуаціях УЗД черевної порожнини проводять без будь-якої підготовки!
Слід відмітити, що чутливість УЗД у діагностиці гострого панкреатиту досить низька та основну роль УЗД грає для оцінки ускладнень, до яких відносять гострі накопичення рідини та псевдокісти.
Найчастіше, при гострому панкреатиті на УЗД визначається:- дифузне або очагове збільшення залози- розширення вірсунгова протока- неоднорідна ехоструктура, зниження АБО збільшення ехогенності та екстра панкреатичне накопичення рідини.⠀Присутність вільної рідини у черевній порожнині є ознакою небезпечної ситуації.
Джерела: 1. https://www.insideradiology.com.au/paediatric-abdominal-ultrasound/2. https://www.chop.edu/treatments/ultrasoundhttps://www.chop.edu/treatments/ultrasound3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5392553/ Current standards in abdominal cavity ultrasound examination in children, Michał Brzewski, J Ultrason. 2017 Mar; 17(68): 41–42. Published online 2017 Mar 31. 4. 123sonography.com5. www.mayoclinic.org